Tuesday, March 31, 2009
Free Breakfast at Chick-Fil-A
Cute and Frugal Monogramed Onesie
Monday, March 30, 2009
Fabulous and Frugal Paper Lanterns
To make your own, you will need a paper lantern, some colored tissue paper, white glue, and scissors. Cut out your tissue paper designs, and using a paintbrush, apply a 50-50 mixture of white glue and water to cover the surface of the tissue paper design. Just be sure not to use too much glue, or you could poke a hole in the lantern. A thin layer of glue should work well. Allow to dry, and hang to display!
Sunday, March 29, 2009
Top 5 Big Purchases (that are worth the money)
Mark and I are very methodical about large purchases. We plan ahead, research the latest reviews, and patiently wait for things to go on sale. Here are some of the things we have found to be the BEST buys for the money (i.e. big purchases that are really worth it):
2. Vacuum -- Our household has two cats. These two cats shed. A lot. When we finally saw a Dyson D14 listed on woot.com, we scooped it up. This had been on our wish list for a long time, and our only regret is that we did not get one sooner. It is an engineering marvel. On woot.com, every purchase has just $5 shipping!
3. Bread Machine -- This was one of those things I thought I would never use, but the cost of bread kept going up and up and I noticed that many of the store-bought breads contained high fructose corn syrup. I had a few gift cards for Macy's and ended up putting them together toward the Cuisinart model. Now we use it all the time for pizza dough, breads, and even soft pretzels. Yum! I just load in the ingredients, select the cycle, and push "start". It does all the work! Plus, I love how the house smells when I am baking bread.
4. High Speed Internet -- This allows Mark to occasionally work from home. When he works from home, we save money on gas and car maintenance. We also get to enjoy lunch together as a family. Priceless.
5. Apple Computer -- I know these seem terribly expensive, but Apple computers are amazingly well-designed. They think of everything. They are easy to use, and virtually virus free. The iLife suite makes it simple to create fabulous videos, photo albums, web pages, music, and so much more.
What big purchases were you most happy with? I would love to hear about it! Leave a comment and share your stories with us!
Saturday, March 28, 2009
Slacker Saturday -- Flying Saucer Frisbees
Staple two paper plates together as shown, and invite your child to cover the plates with a sheet of aluminum foil. Your child can decorate their own flying saucer frisbee with stickers, and then go outside and throw them!
Also, the slacker parents out there might enjoy this article from Wondertime detailing the many benefits to lazy parenting. Makes me want to prop my feet up and kick back! Hope you are all enjoying a fabulous weekend!
Friday, March 27, 2009
$5 Friday -- Make Your Own Sidewalk Chalk Paint
1 pound box of cornstarch (store brand) -- $2.25
1 box food coloring (on sale) -- $2.50
Total Spent = $4.75
I should also note that we use food coloring for LOTS of projects, and this only calls for a few drops. Also, I had lots of cornstarch left over, so we will be using that for future projects as well.
Labels:
activities,
family,
five dollar fridays,
frugal,
fun,
inexpensive,
outdoors
Thursday, March 26, 2009
Inexpensive Field Guides for Tots
Go to whatbird.com and create your own customizable bird field guide. I tried to pick species that we see regularly in our own backyard, and are easy to recognize (robins, blue jays, cardinals, etc). Print out the sheets and laminate with clear contact paper. Punch a hole in the top corner and attach a binder ring. Presto! Fabulous and frugal field guide!
Wednesday, March 25, 2009
What color was your day?
Here are some more photos from our "date night"...
Tuesday, March 24, 2009
Free Printable Garden Journal Pages
Catalog Wishlist
Photos Drawings
Planning Grid
Seed Starting
Monday, March 23, 2009
Needle Crafts with Kids
As a kid, I remember some of my first sewing projects involving plastic canvas, large plastic needles, and yarn. Let's face it, embroidery floss, linen, a blunt tip needle, and a hoop make sewing that much more fun!
We used embroidery hoops which can be purchased at craft stores for around $1-$2, linen (about $3), and embroidery floss (around 25 cents each). Emily used a blunt tipped tapestry needle, which costs $1.59 for a pack of 15 of them. With the help of a needle guide, she could even thread the needle all by herself! A few times I had to remind her to poke through the top if the needle was on top, or the bottom if the needle was on the bottom.
This kept Emily busy and quiet for a loooooooong time while Clara took her nap this afternoon. She has set aside the hoop for now, but has plans to continue working on it. I love the abstract, freestyle design she came up with.
Sunday, March 22, 2009
Top 5 Things to Buy in Bulk
If done properly, buying in bulk can save a substantial amount of money. Check unit prices to make sure you are getting a good deal. Here are some of our family's top picks for stock piling and buying in bulk:
- Toilet Paper -- I would say paper goods, but we have replaced paper towels and napkins with cloth instead. Toilet paper is usually a better buy in bulk, and with a good stock pile you will have the added bonus of being prepared for an emergency.
- Shampoo -- Check beauty supply stores for prices on shampoo by the gallon. If you are worried that kids will not be able to use such a large bottle, try adding a pump or pour into a smaller bottle as you run out.
- Peanut Butter -- This can be significantly less expensive when purchased in bulk, but check unit pricing to make sure.
- Cheese -- American cheese has a very long shelf life, and if you have a big grilled cheese eater in your family buying in bulk is the way to go. For other hard cheeses, buy in large blocks, shred or grate desired amount and then wrap the rest of the block in plastic wrap then aluminum foil before putting back into the fridge.
- Honey -- Did you know that honey never spoils? If it crystalizes, simply warm it up a bit to bring it back to life. I have found this to be a better buy when purchased in bulk and never have to worry about running out for using in tea, baking, etc.
Tip -- Studies have shown that people tend to use larger quantities of items when purchased in large containers. Even though you have 4 pounds of peanut butter, try not to use more than you normally would to make a sandwich, or you could be negating your savings.
Has your family tried buying in bulk? I would love to hear about it! Leave a comment and share your ideas with us!
Labels:
budget,
family,
frugal,
groceries,
save money
Saturday, March 21, 2009
Slacker Saturday -- Star Garland
Lay out the string and invite your child to sandwich the string between two sheets of star-shaped Post-It notes (stinky sides facing each other). Press together firmly, and repeat down the length of the string. Hang it up to display and enjoy!
Friday, March 20, 2009
$5 Friday -- (Semi)Homemade Thin Mints and More!
Here's a recap of how we spent our $5 of entertainment money today:
Mint Chocolate Chips (bought at Big Lots) -- $2.00
Anna's Thin Chocolate Mint Cookies (also from Big Lots) -- $2.00
Total Spent = $4.00!!
Labels:
activities,
books,
five dollar fridays,
frugal,
fun,
library,
recipe
Thursday, March 19, 2009
Starting a Garden Journal
Labels:
activities,
frugal,
fun,
gardening,
kids
Wednesday, March 18, 2009
Emily Turns Five!
Labels:
birthday,
family,
frugal,
kids,
restaurant
Tuesday, March 17, 2009
Happy St. Patrick's Day!
Labels:
activities,
frugal,
fun,
holidays,
outdoors,
St. Patrick's Day
Subscribe to:
Comments (Atom)